Wtryski Common Rail

Jak działa wtrysk paliwa?

Obecnie najbardziej popularnym systemem podawania paliwa do silnika jest system wtryskiwaczy Common Rail. System ten jest znacznie prostszy niż poprzednie sposoby na zasilanie silnika. Co więcej zastosowanie go pozwoliło na znaczną poprawę parametrów pacy silnika. Przedstawiając zasadę działania wtryskiwaczy należy zacząć najpierw od całego systemu Common Rail. Pompa paliwa, która tłoczy olej napędowy do pompy wysokiego ciśnienia znajduje się w zbiorniku paliwa.

Wytwarza ona duże ciśnienie tłocząc olej napędowy do szyny Common Rail, która jest akumulatorem paliwa. Właśnie z tej pompy paliwo podawane jest na wtryskiwacze, dzięki czemu jest ono ciągle pod bardzo wysokim ciśnieniem nawet przy minimalnym jego spadku.

Narzędzia wtryskiwacze podłączone są do komputera sterującego pracą silnika, którego jednym z zadań jest zarządzanie momentem otwarcia oraz zamknięcia wtryskiwacza. Zatem sam system nie jest zbyt skomplikowany, jednak działanie samego wtryskiwacza wymaga trochę większej wiedzy.

Wyróżniamy dwa rodzaje wtryskiwaczy:

  • elektromagnetyczne
  • piezoelektryczne

Wtryski Common Rail – jak działa?
Common Rail II

Na samym początku ciśnienie w szynie wynosiło ok. 1200 bar, wtedy też wystarczały wtryskiwacze elektromagnetyczne. Później wprowadzono Common Rail II, gdzie ciśnienie wzrosło do 160 bar. Wtrysk paliwa został podzielony na dwie-trzy dawki. Wymagało to znacznie szybszej i precyzyjnej pracy. W Common Rail III ciśnienie sięgało już nawet 1800 bar. Wtedy już jednak wtryskiwacze elektromagnetyczne po prostu nie dawały radę, dlatego też wprowadzone zostały wtryskiwacze piezoelektryczne, które są w stanie pracować przy ciśnieniu rzędu nawet 2000 bar jaki i większym.

Wtryskiwacz piezoelektryczny

Wtryskiwacz piezoelektryczny jest dziesięciokrotnie szybszy od elektromagnetycznego, dzięki czemu może on nawet 7 dawek wtrysku co znacznie poprawia parametry pracy silnika. Przy wtryskiwaczach piezoelektrycznych wtrysk paliwa następuje w momencie dopływu prądu do materiału piezoelektrycznego. Wtryskiwacze Common Rail są dość drogie, ale co za tym idzie jakość ich wykonania jest naprawdę wysoka.

źródło:wtrysk common rail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *