Szampon do włosów z mąki żytniej

O szamponach i zawartych w nich substancjach pisałam już wcześniej. Podałam już też przepis na odżywiający szampon do włosów, który bardzo dobrze dba o włosy.

Jednak nie lubię monotonii i poszukuję nowych rozwiązań. Próbowałam mycia głowy samą sodą oczyszczoną ze spłukiwaniem octem jabłkowym, jednak to rozwiązanie u mnie się nie sprawdziło.

Dzisiaj przedstawię Wam zaskakująco prosty przepis na szampon z naturalnymi prowitaminami, dzięki któremu naturalnie zadbacie o włosy. Efekty są pozytywnie zaskakujące.

Podstawowym składnikiem tego szamponu jest mąka żytnia! Zaskoczeni? Zobaczcie jaki skład posiada taka mąka.

Witaminy: witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B6, witamina B12, witamina E, witamina K, beta-karoten, luteina.

Dodatkowo minerały: wapń, magnez, potas, mangan, selen i cynk, które zapobiegają przedwczesnej utracie włosów i zapewniają zdrowy wzrost włosów. Żyto zawiera też proteiny, kwas pantotenowy i kwasy tłuszczowe omega-3. No i jeszcze jeden istotny element – taki szampon ma bardzo korzystne pH około 5, czyli bardzo zbliżone do naturalnego pH skóry.

Jeśli używasz szamponu do włosów o zrównoważonym pH (4,5-5), to łuski twoich włosów zamykają się prawidłowo co sprawia, że włosy są zdrowe i lśniące.
Przepis na naturalny szampon z prowitaminami
3-4 łyżki mąki żytniej (ilość zależy od długości i grubości włosów)
Letnia woda (woda nie może być ciepła, gdyż szampony by się kleił)

I to już wszystkie składniki! Mąkę, najlepiej organiczną, drobno zmieloną należy zmieszać z wodą tak, że przypomina płynną pastę.

Wystarczy teraz równomiernie nanieść szampon na mokre włosy, myć głowę masując i pozostawić na kilka minut, tak aby umożliwić składnikom na lepsze odżywienie skóry głowy i włosów. Następnie spłukać dobrze ciepłą wodą.

Dlaczego ten szampon jest skuteczny?

Mąka żytnia jest bogata w witaminy, białka i minerały. Pamiętacie reklamy w telewizji, gdzie mówi się o tym, że szampon do włosów zawiera prowitaminy. Cóż, szampony te zawierają kwas pantotenowy w formie syntetycznej, natomiast w mące żytniej, występuje on w naturalnej postaci. Nie obawiaj się, że włosy będą tłuste, gdyż szampon ten nie tylko odżywia ale i delikatnie myje (wchłania brud).

Jaki rodzaj mąki żytniej jest najlepszy?

Ja akurat jestem w takiej sytuacji, że mam możliwość korzystania z mąki z żyta, którą moi rodzice zawieźli do zmielenia w młynie, a żyto pochodziło z ich gospodarstwa. Ogólnie najlepsza jest ciemna, drobno zmielona mąka żytnia.

Kto nie powinien go używać?

Osoby z celiakią, nie mogą go używać, ponieważ mąka żytnia zawiera gluten.

Porady:

Upewnij się, że cała mąka została spłukana z włosów, gdyż jeżeli zostanie na skórze głowy będzie ona swędzieć .

Upewnij się, że jest mąka jest drobno zmielona i nie zawiera fragmentów łusek (jeżeli zawiera, przesiej mąkę przez sitko), gdyż później trudno je wyszczotkować.

Szampon ten jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów.

Uwaga! Nie można zastąpić mąki żytniej inną mąką. Powodem, że tylko można stosować mąkę żytnia jest to, że posiada ona mało glutenu i dzięki temu oczyszcza włosy. Nie należy eksperymentować z innymi gatunkami mąki, zwłaszcza mąki bogatej w gluten, gdyż nastąpi problem ze spłukaniem jej z włosów.

źródło: http://www.greensign.pl

1 thought on “Szampon do włosów z mąki żytniej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *