Smartfon z prawdziwym linuxem

Librem 5 pracujący pod kontrolą systemu PureOS to wolność, prywatność oraz bezpieczeństwo. Brzmi obiecująco.

Na rynku mobilnym królują obecnie systemy Google Android oraz Apple iOS. Windows Phone niestety umiera, wszystkie inne platformy stanowią raczej tylko ciekawostkę. Mimo tego co jakiś czas pojawiają się próby zainteresowania użytkowników czymś nowym.

Coraz ciekawiej wygląda sytuacja z Librem 5, którego twórcy określają mianem smartfona z “prawdziwym Linuxem”. O projekcie można było usłyszeć już kilka tygodni temu. Pomysłodawcy obrali za cel zebranie 1,5 miliona dolarów. Okazuje się, że najprawdopodobniej im się uda. Na 16 dni do końca kampanii mają na koncie niemal 1,3 miliona dolarów.

Na co w tym przypadku można się nastawiać? PureOS najlepiej opisywać mają 3 słowa – wolność, prywatność oraz bezpieczeństwo. W kwestii oprogramowania dominować mają aplikacje znane z komputerów pracujących pod kontrolą Linuxa, ale wsparcie HTML5 pozwoli doinstalować również inne aplikacje. Bezpieczeństwo to między innymi opcja „rozłączania” mikrofonu, kamery czy modułów łączności bezprzewodowej.

Librem 5

Warto wspomnieć o innych elementach specyfikacji urządzenia. Oczekiwać należy 5-calowego wyświetlacza, procesora i.MX 6 lub i.MX 8, 3 GB RAM i 32 GB rozszerzalnej przestrzeni na dane.

Zainteresowani? Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stornie projektu.

Źródło: http://www.benchmark.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *